Arthur Koestler (1905–1983) oli Ungari juudi päritolu Briti kirjanik, intellektuaal, ajakirjanik ja pühendunud antifašist, kel oli erakordne oskus olla ajaloo tähtsündmuste tunnistaja ja kroonikuna õigel ajal õiges kohas. Kolleeg ja sõber George Orwell nimetas Koestlerit oma ajastu silmapaistvaimaks isiksuseks.
Romaanis „Keskpäevapimedus“ (1940) käsitleb autor 1930ndatel Nõukogude Liidus aset leidnud poliitiliste näidiskohtuprotsesside psühholoogilisi mehhanisme ja toob päevavalgele totalitaarse režiimi halastamatu masinavärgi. Koestleri tuntuimat teost peetakse 20. sajandi üheks parimaks poliitiliseks romaaniks, mis on mõjukuselt võrreldav Kafka „Protsessi“ ning Orwelli „Loomade farmi“ ja „1984ga“.
Autobiograafilises essees „Pühendatud“ kirjeldab Koestler meeleseisundit ja põhjusi, mis suunasid teda ennast nooremas eas, idealismist pimestatuna, kommunistliku parteiga liituma. Teos ilmus 1949. aastal kogumikus „The God That Failed“ koos teiste partei tegevuses pettunud ja sellele selja keeranud autorite esseedega.
Essee „Pühendatud“ tõlkija: Udo Uibo
Keeletoimetaja: Lembi Kaasik
Kujundaja: Kadri Siiroja
368 lk