Füüsika kõige olulisem idee on kvantmehaanika, ent ka füüsikud ise tunnistavad, et ei saa sellest hästi aru. Selle asemel, et asi kähku käsile võtta, teeseldakse tavaliselt, et probleemi pole. Sean Carrolli sõnul on see piinlik ja tarbetu, sest kvantreaalsuse mõistmiseks leidub väga hea tõlgendus: Hugh Everetti teedrajav paljude maailmade formuleering.

Raamat langetab kvantmehaanika paradoksidelt saladuseloori, selgitades paljude maailmade teooriat nii, nagu üheski populaarteaduslikus teoses varem pole tehtud. Autor väidab, et kvantmehaanika aluseid mõistmata ei saa olla edasiminekut ka kvantgravitatsiooni ega aegruumi tundmaõppimisel.

New York Timesi menukiks saanud raamatu eestikeelse tõlke on toimetanud teadusfilosoof Enn Kasak, kelle sõnul on see oluline täiendus ja vastukaal eesti keeles hiljuti ilmunud teostele.


Autorist:
Sean Carroll on California Tehnoloogiainstituudi teoreetiline füüsik. Oma uurimistöös keskendub ta kosmoloogiale, gravitatsioonile, väljateooriale, kvantmehaanikale, statistilisele mehaanikale ja füüsika alustele. Ta on pälvinud arvukalt auhindu, sealhulgas Ameerika Füüsikainstituudi väljaantava Andrew Gemanti auhinna, Kuningliku Seltsi teadusraamatute preemia ja Guggenheimi liikmestaatuse. Muuhulgas on ta varem avaldanud teosed „Igavikust siia: ülima ajateooria otsingul“ („From Eternity to Here: The Quest for the Ultimate Theory of Time“); „Osake maailma lõpus: kuidas jaht Higgsi bosonile meid uue ilma veerele viib“ („The Particle at the End of the Universe: How the Hunt for the Higgs Boson Leads Us to the Edge of a New World“) ja „Suur pilt: elu, tähenduse ja universumi enese teke“ („Big Picture: On the Origins of Life, Meaning and the Universe Itself “). Ühtlasi juhib Carroll iganädalast taskuhäälingut „Mindscape“. Tema koduleht on www.preposterousuniverse.com 

Sügavale ära peidetud

Sean Carroll

Tõlkija: Airika Harrik
Toimetaja: Enn Kasak
Keeletoimetaja: Piibe Kohava
Kujundaja Villu: Koskaru
Kaaneillustratsioon: Ed Labetski


288 lk


Ilmub detsembris 2024.